تبلیغات
جوان - آموزش ساخت گلایدر
جوان
یکشنبه 16 آبان 1389

آموزش ساخت گلایدر

یکشنبه 16 آبان 1389

نوع مطلب :
نویسنده :علی برزگر

Cool ساختن گلایدر(ساده)

سلام شاید خیلی از شماها هم مثل من بلد نباشید گلایدر بسازید منم تو وب یه مقاله ای رو پیدا کردم گفتم همه استفاده کنیم.
نکته:دوستان من هم مثل شما بلد نیستم پس از بنده سوال نپرسید.

شرح یک جمله ای: با انجام این پروژه شما یک هواپیمای مدل گلایدر خواهید ساخت و آن‏را به پرواز در خواهید آورد.

خلاصه پروژه:


در انجام این پروژه ابتدا شما را با با طرز پرواز گلایدر، نقشه و وسائل مورد نیاز برای ساخت آن آشنا می‏کنیم. در گام بعد روش خواندن نقشه و پیاده سازی آن بر روی یونولیت را به صورت عملی آموزش خواهیم داد. سپس با کمک گرفتن از مطالب موجود در این پروژه، تمامی اجزاء گلایدر ( از قبیل بدنه،بال، دم...) راخواهید ساخت. در گام بعدی پس از آن‏که نحوه چسباندن و صافکاری اجزاء را آموزش دادیم، شما کار مونتاژ و ساخت گلایدر را انجام خواهید داد. پس از اتمام کار ساخت گلایدر، آن‏را به پرواز در خواهید آورد.


اولین مرحله:
پرواز بدون موتور

زمان عملیاتی:1ساعت

روندکار

آیا تا کنون فکر کرده اید آیا هواپیما می تواند بدون موتور پرواز کند؟ آیا تا کنون به پرواز پرندگان هنگامی که بال نمی زنند دقت کرده اید؟ به نظر می رسد که در هوا سر می خورند. آیا پرنده برای پرواز همواره باید بال بزند؟ از مشاهده پرواز پرندگان پیداست که پاسخ این سوال منفی است و می توان برای مدت نسبتا طولانی در هوا سر خورد و پیش رفت، اما چگونه؟
 1. "چه نیرویی پرنده را در هوا نگه می دارد؟ "

  توضیح : همه می دانیم که هوا از مولکول ها تشکیل شده است. این ذرات هوشمند از وجود جسم خارجی به سرعت باخبر می شوند. هنگامی که از وزن جسم نیرویی رو به پایین به مولکول های هوا وارد می کند ، مولکول ها نیروی تکیه گاه در جهت مخالف (رو به بالا ) به آن وارد می کنند .
می توانید دیاگرام آزادی بکشید و نیروی وزن رو به پایین و تکیه گاه رو به بالا را در آن نشان دهید . نیروی وزن را بزرگتر از نیروی تکیه گاه رسم کنید . با اشاره به شکل بپرسید :
 1. "چگونه ممکن است نیروی رو به بالا یا نیروی تکیه گاه آن قدری زیاد شود که جسم را در هوا نگه دارد ؟ "

  توضیح : اگر جسم نسبت به وزن خود سطح تماس گسترده ای با مولکول های هوا داشته باشد ، عکس العمل مولکول های هوایی که با سطح در تماسند بیشتر می شود و نیروی تکیه گاه بزرگتری به جسم وارد می گردد . در نتیجه جسم از طبیعت کمک گرفته و مدتی در هوا باقی می ماند.
 2. " اگر این جسم یک پرنده باشد، آیا می توانید بگویید چه عضوی وزن آن را تحمل می کند؟ "

  توضیح : برای اینکه پرنده به پرواز درآید و به پرواز خود تداوم بخشد به بال احتیاج دارد. بال وسیله ای است که نیروی وزن را خنثی می کند.
 3. " بال چگونه این کار را انجام می دهد؟ " (در این جا بال زدن مد نظر نیست بلکه فقط بال های گسترده شده و بی حرکت مورد نظر است! مانند آنچه در شکل بالا دیده می شود .)

  توضیح : عملکرد بال بسیار ساده است؛ قوانین نیوتن! (در اینجا باید دانش آموزان قوانین نیوتون را بدانند . اگر این آشنایی را ندارند ، قانون اول نیوتون و قانون دوم F = ma و قانون سوم را پای تخته نوشته و هر کدام را به اختصار توضیح دهید . ) هوا به عنوان یک سیال طبق قانون اول نیوتن دارای اینرسی است یعنی وقتی در حرکت است تمایل به ادامه ی این حرکت دارد. وقتی یک جسم (در اینجا بال) در مسیر حرکت هوا قرار می گیرد، جریان هوا شکل خود را با آن تطبیق می دهد. گویی آن را دور می زند. این عمل یکنواختی حرکت هوا را برهم می زند. یعنی هوا شتاب می گیرد . طبق قانون دوم نیوتن می دانیم که باید به جسمی که حرکت یکنواخت دارد نیرو وارد شود تا تغییر جهت بدهد و شتاب بگیرد . در این جا بال مانند همان نیرویی است که به هوا وارد می شود و می خواهد جهت آن را تغییر دهد. این نیرو طبق قانون سوم نیوتن عکس العملی برابر و در خلاف جهت از طرف هوا دارد که به آن "نیروی برآ" یا "لیفت (Lift)" می گوییم. "نیروی برآ" اولین کلمه ی کلیدی "آیرودینامیک" است که با هم در این پروژه تعریف می کنیم.

منابع بیشتر

کتاب: آئرودینامیک به زبان ساده (مصور)، تالیف تئودر تالی، ترجمه محسن جهان میریمرحله دوم:
کار با یونولیت


زمان عملیاتی:
120 دقیقه

وسایل لازم
 • ماسک آزمایشگاهی نازک به تعداد
 • روپوش کارگاه به تعداد
 • یونولیت، چگالی p30 باابعاد صفحات2m×1m و ضخامت های 10 cm 5 ، cm 2 ، cm
 • چسب یونولیت (ترجیحاً) یا چسب چوب
 • ماژیک نوک تیز ضد آب به تعداد و در چند رنگ
 • کاتر ضامن دار 45 درجه به تعداد
 • خط کش 30cm,50cm و گونیا 30-60 به تعداد
 • کاغذ A3 و A2
 • سوزن ته گرد
 • نقشه ی گلایدر که از سایت دریافت می کنید([برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید. برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید...] ، ب[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید. برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید...] ، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید. برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید...] ) یک نسخه A2 برای نصب در بورد کلاس و نسخه های A3 به تعداد
 • سمباده نرم شماره 200 و 800
روندکار:

در شکل زیر نمونه ی ابزار مورد نیاز را می بینید:


شکل 1: نمونه ی ابزار مورد نیاز

بهتر است قبل از علامت گذاری یونولیت، الگوی کاغذی قطعه با سوزن روی یونولیت ثابت گردد تا از خطای علامت گذاری پرهیز گردد.


اکنون نوبت آن است که با استفاده از این الگوها یونولیت را علامت گذاری نمایید.
یک قطعه (ترجیحاً دم عمودی یا افقی) را انتخاب و روی یونولیت 2cm ای با سوزن ته گرد نصب نمایید. با ماژیک هایی که در اختیار دارید با فاصله ی اندک از گوشه های الگو روی یونولیت علامت بزنید.
برای علامت گذاری و برش، یونولیت را روی سطح صاف مانند میز نسبتاً بزرگی قرار دهید.
دانش آموزان را به صرفه جویی در یونولیت تشویق نمایید و نشان دهید که هنگام نصب الگوی خود، یک سمت آن را که طول بزرگتری دارد به لبه ی یونولیت مماس کنند. با استفاده از گونیا امتحان کنید که لبه ای که به آن مماس می کنید راست باشد. در صورت نیاز یک خط سرتاسری به ضلع دیگر صفحه ی یونولیت عمود کرده و آن را مرجع قرار دهید و قطعه را به آن مماس نمایید.
پس از علامت گذاری نقاط کلیدی را به هم وصل نمایید. (کشیدن ماژیک روی یونولیت احتیاج به فشار کمی دارد و در غیر این صورت به جای خط جای آن شیار می افتد.) الگو را از روی یونولیت جدا کنید.

اکنون می خواهیم نحوه ی برش قطعه را از داخل یونولیت به گروه آموزش دهیم.

تذکر دهید که هر بار که با کاتر کار می کنند تیغ آن را بیشتر از یک بندو نیم انگشت خارج نکنند و حتماً آن را قفل کنند. در پایان هر برش نیز تیغ را بسته و قفل نمایند. نظارت بر رعایت این نکات بسیار ضروری است. هر بار ابتدا سهل الوصول ترین ضلع قطعه را ببرید. نخست کاتر را با زاویه ی 45 درجه وارد یونولیت کنید و پس از چند حرکت آرام مانند برش کیک، کاتر را عمود کرده و به برش ادامه دهید. باید از فشار دادن انگشتان، کف دست یا آرنج روی یونولیت برای نگه داشتن آن پرهیز شود زیرا باعث تغییر شکل دادن و غیر قابل استفاده شدن آن می گردد. نمونه ی برش خوب و بد را در شکل زیر مشاهده می کنید.


شکل2 : نمونه ی برش خوب و بد

توجه : دندانه دندانه شدن لبه ی قطعه یا کج بریدن از نشانه های خرابی قطعه است. حفظ آرامش و پیوستگی حرکت در هنگام برش بسیار ضروری است.
نوک کاتر را تا انتهای برش یک ضلع از یونولیت خارج نکنیدشکل 3: ایرفویل گلایدر
وسیله ی دیگری که گروه باید کار با آن را تمرین کند سمباده است.
کاربرد سمباده درآن است که گلایدر ،نبایدهیچ وجه زبر یا گوشه ی تیزی داشته باشد. چون این زبری ، مقاومت هوا را افزایش می دهد و پرواز را مشکل می کند. بنابراین تمامی سطوح گلایدر باید سمباده بخورد. این کار را روی قطعات آماده و به عنوان یکی از بخش های انتهایی کار انجام می دهیم.
هم چنین از سمباده برای ایجاد شکل ایرفویل در بال ها و دم کمک می گیریم.
سمباده ای که برای یونولیت به کار می رود از نوع نسبتاً نرم آن است.
سمباده را کف چهار انگشت دست قرار داده و به آرامی در جهت خواب یونولیت بکشید. به دانش آموزان نشان دهید که در خلاف جهت دانه های یونولیت جدا شده و اصطلاحاً خورده می شود. پس همواره دست خود را در یک جهت از بالا به پایین حرکت دهند. فشار دست بستگی به میزان برداشت مورد نظر از یونولیت دارد.
برای صاف کاری پایانی بسیار لطیف و برای ایجاد شکل ایرفویل کمی محکم تر سمباده می کشیم.
در ضمن از سمباده برای از بین بردن هر گونه خطای بزرگتر از اندازه نقشه می توان استفاده نمود.

مرحله سوم:ساخت بال
زمان عملیاتی
2 ساعت

وسایل لازم
 • همه ی وسایل جلسه قبل (جلسه دوم)
 • نمونه های تمرینی بریده شده جلسه قبل (شامل نمونه های سالم و خراب)
 • یک تخته یونولیت با ضخامت 2cm


روند کار:
. صرفه جویی در مصرف یونولیت :

همان طور که در جلسه ی قبل بیان شد، گروه از نزدیک ترین جا به لبه ی صفحه یونولیت ترسیم را آغاز کنند.

2. نقشه ی بال چپ و راست به دلیل تقارن مشترک است و یکی معکوس دیگری است. نقشه ای که گروه در اختیار دارد مربوط به بال راست است.

ابتدا آن را به شکل صحیح طوری که قاعده ی آن در دست چپ باشد در دست بگیرند.

سپس از منتهی علیه گوشه پایین سمت چپ صفحه یونولیت، ترسیم را آغاز نمایند.

گروه دوم باید بال چپ را از نزدیکی و به موازات همین بال اما به صورت سر و ته، مطابق شکل، رسم نمایند.
برای سهولت و نظم بیشتر دو گروه باید دو طرف میز رو به روی هم قرار گیرند.رعایت فاصله ی سه تا چهار سانتی متر بین دو بال مطلوب است


. بار دیگر به گروه یادآوری نمایید که هنگام خواندن اعداد اعشاری آن ها را دو به بالا گرد نمایند.مثلا 13.4=13.33.

 • پس از اتمام رسم، برای اطمینان از دقت کار مجددا ابعاد را اندازه گیری نمایند. ضروری است چنانچه خطی را اصلاح می کنند با علامت یا تعویض رنگ ماژیک آن را از خط نادرست متمایز نمایند.
 • اکنون نوبت به برش می رسد. ( کار رسم هر دو گروه باید پیش از آغاز برش به اتمام رسیده باشد)
1. ابتدا یک حاشیه ی راست با استفاده از خط کش و گونیا دور دو قطعه ی بال روی یونولیت رسم و مستطیل حاصل از یونولیت اصلی جدا گردد.
2. یک خط راست بین بال چپ و راست رسم و با احتیاط برش داده تا هر گروه، بال مربوط به خود را در اختیار بگیرد.
3. اکنون گروه ها آماده اند تا قطعه ی خود را ببرند. در تمام مراحل برش نوک کاتر حداکثر کمی بیش از یک بند انگشت (یا ضخامت یونولیت) خارج گردد و در هنگام برش کارتر حتما قفل باشد.
4. به گروه یادآوری نمایید که: حفظ آرامش در حرکت دست رمز یک برش موفق است و همواره از عمود بودن دست خود نسبت به قطعه اطمینان حاصل کنند.
5. چنانچه طی این مرحله ی حساس قطعه ای آسیب دید به طوری که ابعاد آن با سمباده قابل اصلاح نباشد گروه مربوطه مجبور به آماده نمودن قطعه ی دیگری خواهد بود.
برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب صحت ابعاد و صافی سطوح ضروری و خلاف آن غیر قابل چشم پوشی است.
6. چون بال های گلایدر تقارن دارند، کار دو گروه باید قابل انطباق باشد . در غیر این صورت بال گروهی که ابعاد آن دقیق تر است به عنوان مرجع قرار داده می شود و قطعه ی دیگر در صورت امکان اصلاح می گردد. ولی اگر تفاوت فاحش باشد ، بخصوص اگر قطعه دوم کوچک تر باشد، گروه مربوطه باید کار خود را از ابتدا تکرار نماید. این روند طی می گردد تا دو گروه به توافق در نتیجه ی مطلوب برسند و در این هنگام کار گروه ها به پایان می رسد.
گروه باید محل مناسبی برای نگهداری بال های گلایدر خود در نظر بگیرد که از حرارت، فشار و دسترس افراد متفرقه به دور باشد.

مرحله چهارم:ساخت دم
زمان عملیاتی:
2 ساعت و نیم

وسایل لازم

روندکار:


پس از ساخت بال ها در جلسه ی قبل، نوبت به ساخت دم گلایدر می رسد. دم شامل دم افقی و دم عمودی است. در ابتدای این جلسه مطلوبست توضیح مختصری درباره ی نقش دم در پرواز هواپیما به دانش آموزان ارائه دهید:

دم هواپیما همان طور که پیداست با دم پرندگان تفاوت دارد و دارای اجزای مجزایی به نام دم عمودی و دم افقی است.

دم به طور کلی نقش پایدار کنندگی پرواز هواپیما را به عهده دارد. اگر هواپیما تنها متشکل از بدنه و بال ها باشد ذاتاً ناپایدار خواهد بود. پایداری به معنای تمایل هواپیما برای بازگشت به حالت اولیه ی خود در صورت بروز اختلال در آن حالت است. در صورت پایدار نبودن، پرواز هواپیما ممکن نیست زیرا تغییر جزیی در تعادل نیروها ممکن است باعث سقوط هواپیما گردد.

دم هواپیما نقش پایدار کنندگی طولی هواپیما (در طول هواپیما ) را عهده دارد. پایداری عرضی (در عرض هواپیما ) به این معناست که اگر نیرویی باعث تمایل نوک هواپیما به سمت راست یا چپ شد، دم عمودی نیرویی خلاف آن تولید و این نیرو را خنثی می کند. برای روشن تر شدن مطلب شکل زیر را برای دانش آموزان بکشید. دم عمودی نیز مانند بال ها و دم افقی دارای ایرفویل است اما با این تفاوت که جهت نیرویی که تولید می کند بجای عمودی بودن افقی و به سم چپ یا راست هواپیماست که به آن "نیروی جانبی" می گویند. نقش پایدار کنندگی دم عمودی تولید این نیرو است.

اندازه تصویر توسط سیستم خودکار انجمن تغییر کرده است. برای مشاهده اندازه واقعی تصویر بر روی این متن کلیک نمایید. اندازه واقعی این تصویر 947x608 است

هواپیما و گلایدر در اجزای اصلی بجز موتور یا یکدیگر تفاوت ندارند، لذا نقشی که برای دم در هواپیما گفته شد ، شامل گلایدر نیز می گردد.


مرحله پنجم:


ساخت بدنه و ایرفویل دم


زمان عملیاتی:
دو ساعت و نیم

وسایل لازمروند کار:

دقت شود که اگر ایرفویل برعکس رسم شود نتیجه ی عکس می دهد پس به شکل زیر خوب توجه داشته باشند.(در صورت لزوم یک نمونه برای دانش آموزان رسم نمایید)
دقت داشته باشند که سر گرد ایرفویل در سر و قاعده ی دم به یک سمت است. (مجددا به شکل توجه گردد)پس از رسم ایرفویل در حالی که قطعات را به طور افقی روی میز قرار داده اند با کاتری که تیغه ی آن حداکثر دو بند انگشت باز باشد به آرامی از نقطه ی تماس منحنی ایرفویل با حاشیه ی بالایی قطعه کاتر را به صورت افقی قرار داده و با فشار اندک مسیر منحنی را تا نوک ایرفویل طی کنند. دقت کنید که لازم نیست از روی خطی که کشیده اند ببرند بلکه بهتر است کمی بالاتر از آن خط حرکت کنند. حرکت آرام دست بسیار ضروری است. باید همه طول تیغه ی کاتر به یک اندازه در یونولیت فرو رود. می توانند در چند مرحله برش را انجام دهند.

به همین ترتیب ایرفویل قاعده دم را هم ببرند. بخش های اضافی وسط دم را با الگو قرار دادن قسمت بریده شده، با ظرافت برش دهند. اکنون باید سطح منحنی ناصافی در دست داشته باشند (البته هر چه مهارت برش بهتر باشد ناصافی قطعه کمتر خواهد بود) بررسی کنید که شکل قطعه یکنواخت باشد و یک بار دیگر قطعه را اندازه گیری کنید.

این کار را برای هر سه قطعه ی دم انجام دهند و سپس ماسک های خود را روی صورت گذاشته با سمباده ی نرم تر سطح قطعات را سمباده بزنند. (نحوه کار با سمباده را از جلسه دوم به گروه یادآوری کنید.)

در هنگام سمباده زدن توجه داشته باشند که حدود منحنی ایرفویل را رعایت کنند و فشار اضافی به برخی نقاط وارد نکنند. که باعث تغییر شکل قطعه گردد. هدف تنها آن است سطح قطعه صاف و یکدست شود . در این حین دسته ای که بدنه ی گلایدر خود را می سازد باید به نکاتی که در دو جلسه ی گذشته آموخته اند توجه داشته باشند و قطعه ی خود را با توجه به معیارهای گفته شده از لحاظ برش خوب و بد و تطابق اندازه ها با نقشه بررسی کنند و در صورت لزوم اصلاح نمایند.

باید توجه داشته باشد دم را از یونولیتcm 2 ببرد (مطابق جلسه قبل) اگر قطعه ی خراب شده یکی از دم های افقی است دقت گردد که ایرفویل آن عکس دیگری است یعنی اگر دو قطعه ی دم افقی را روی هم قرار دهید ایرفویل ها مانند شکل زیر خواهد بود:

Сialis
پنجشنبه 22 شهریور 1397 04:09 ق.ظ
Thanks in support of sharing such a good thought, piece of writing
is nice, thats why i have read it completely
Viagra or viagra
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 02:57 ق.ظ

Nicely put, Cheers.
buy viagra at walmart buy female viagra best place to buy viagra viagra pharmacy viagra cheap viagra buy canada viagra generic sildenafil viagra online doctor viagra from usa pharmacy buy real viagra online cheap viagra online usa
Cialis online
یکشنبه 19 فروردین 1397 02:32 ق.ظ

Thank you! Helpful stuff.
the best site cialis tablets cialis for bph cialis from canada cialis for sale south africa how to buy cialis online usa interactions for cialis cialis generic chinese cialis 50 mg cialis 20 mg cut in half enter site very cheap cialis
Cialis 20 mg
جمعه 3 فروردین 1397 05:45 ق.ظ

Regards, Plenty of advice!

cialis generic tadalafil buy generic for cialis cialis reviews cialis professional from usa cialis prezzo in linea basso cialis price in bangalore cialis prezzo di mercato only now cialis for sale in us cialis kaufen bankberweisung cialis 5 mg funziona
jocuri cu mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 09:37 ب.ظ
من واقعا سایت خود را دوست دارم.. رنگ های عالی و تم.
آیا خودتان این سایت را توسعه دادید؟ لطفا به من پاسخ دهید که من دنبال شخصی هستم
وب سایت و می خواهم بدانم کجا شما این را از یا
موضوع نامیده می شود. کودوس!
heroes never die cheats
شنبه 5 اسفند 1396 10:01 ب.ظ
سلام دوستان، مقاله ای عالی در مورد تدریس و توضیح کامل آن، آن را حفظ کنید
همیشه.
timenauts cheats
شنبه 5 اسفند 1396 09:55 ب.ظ
همه چیز با توضیح روشن از مسائل بسیار باز است.

این قطعا آموزنده بود. سایت شما بسیار مفید است. با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری!
nba 2k16 vc cheats
جمعه 4 اسفند 1396 11:50 ب.ظ
برای دیگر سایتهای آموزنده ممنونم. کجا میتونم
من این نوع اطلاعات را که در چنین راهی عالی است، می گیرم؟
من یک سرمایه گذاری دارم که اکنون به سادگی در حال اجرا هستم، و من برای این اطلاعات به دنبال آن هستم.
marvel future fight cheats
جمعه 4 اسفند 1396 07:41 ب.ظ
بدون شک معتقد است که آنچه را که اظهار داشتید. مورد علاقه شما
به نظر می رسد توجیه ساده ترین چیز در شبکه است
آگاه باش من به شما می گویم، وقتی مردم فکر می کنند، قطعا ناراحت می شوند
در مورد نگرانی هایی که آنها فقط نمی دانند.
شما موفق به ضربه ناخن به بالا و تعریف شده است
همه چیز بدون داشتن اثر جانبی، مردم می تواند
یک سیگنال احتمالا بیشتر به دریافت مجدد خواهد رسید با تشکر
livejasmin account generator
جمعه 4 اسفند 1396 07:11 ق.ظ
من این را می دانم اگر موضوعی نیست اما من به دنبال ایجاد وبلاگ خود هستم و تعجب کردم
چه چیزی لازم است تا تنظیم شود؟ من فرض دارم یک وبلاگ دارم
شما به یک پنی گران قیمت می پردازید؟ من بسیار اینترنت زرنگ نیست بنابراین من 100٪ نیست
مسلم - قطعی. هر گونه راهنمایی و یا توصیه بسیار قدردانی خواهد شد.
خیلی ممنون
dabs
سه شنبه 1 اسفند 1396 12:09 ق.ظ
موارد فوق العاده از شما، مرد من چیزهای خود را به یاد می آورم
قبل و شما خیلی عالی است. در واقع آنچه را که شما در اینجا خریداری کرده اید دوست دارم، واقعا دوست دارم آنچه را که می گویم و نحوه بیان آن را بگویید.
شما آن را سرگرم کننده می کنید و همچنان مراقبت می کنید
از نگه داشتن آن عاقلانه من نمی تونم صبر کنم تا بیشتر از شما بخوانم
این یک وب سایت واقعا چشمگیر است.
robbery bob 2 double trouble hack
پنجشنبه 28 دی 1396 06:01 ق.ظ
بسیار! این یک پست فوق العاده شگفت انگیز بود. برای تأمین این جزئیات بسیار سپاسگزارم
Free Nintendo
جمعه 24 آذر 1396 06:23 ب.ظ
همانطور که این پست را پیدا کردم خیلی ساده است که هر موضوعی را در وب در مقایسه با کتابها پیدا کنم
در این وب سایت
cam4 hack v17.exe
چهارشنبه 22 آذر 1396 12:15 ق.ظ
برادر من توصیه کرد که من این وب سایت را دوست دارم او کاملا درست بود.
این ارسال واقعا روزم را ساخت. شما نمیتوانید به سادگی باور کنید که چقدر زمان برای این اطلاعات صرف شده بودم! با تشکر!
imvu hack
دوشنبه 13 آذر 1396 07:32 ب.ظ
سلام! سوال سریع که کاملا موضوعی است
آیا می دانید چگونه سایت خود را به صورت دوستانه بسازید؟ وب سایت من به نظر می رسد
عجیب در هنگام مرور از آیفون من من سعی می کنم پیدا کنم
یک تم یا افزونه که ممکن است بتواند این مسئله را حل کند.
اگر پیشنهادی داری در میان بگذار. با تشکر!
free Nintendo Switch
سه شنبه 7 آذر 1396 10:15 ب.ظ
من بسیار خوشحالم که این سایت را کشف کردم. من می خواهم از شما برای زمان های مختلف تشکر کنم که فقط برای این خواندن فوق العاده است!!
من قطعا از هر بخشی از آن قدردانی می کنم و شما را به نشانه گذاری کرده ام
به چیزهای جدید در وب سایت خود نگاه کنید.
supplemental medicare plans
جمعه 3 آذر 1396 07:32 ب.ظ
آها، گفتگو خوبی در مورد این مقاله در این
محل در این وبسایت، من این همه را خوانده ام، بنابراین هم اکنون من نیز اظهار نظر می کنم.
are psychics real
سه شنبه 30 آبان 1396 07:32 ب.ظ
سلام، من وب سایت خود را از طریق گوگل پیدا کردم حتی به عنوان
جستجو برای یک موضوع قابل مقایسه، سایت شما آمد،
به نظر می رسد مثل بزرگ است. من آن را در بوک مارک های گوگل من نشان دادم.

سلام، فقط از وبلاگ شما آگاه بود
گوگل، و واقع است که آن را واقعا آموزنده است. من قصد دارم برای brussels مراقب باشم.
من قدردانی میکنم که این کار را در آینده انجام دهید. بسیاری از افراد می توانند از نوشتن شما بهره مند شوند.
به سلامتی!
std testing cost
پنجشنبه 18 آبان 1396 03:09 ق.ظ
سلام، من وبلاگ خود را با استفاده از Google پیدا کردم حتی در جستجوی یک موضوع مرتبط با شما
وب سایت بیرون آمد، به نظر می رسد مانند خوب است.
من آن را در بوک مارک های گوگل من نشان دادم.
سلام، به سادگی به وبلاگ شما از طریق Google هشدار داده شده است، و آن را واقع شده است
واقعا آموزنده من به برزیل احتیاج دارم
من قدردانی میکنم که این را در آینده ادامه دهید. تعداد زیادی از مردم احتمالا از آن بهره مند خواهند شد
از نوشتن شما به سلامتی!
std testing cost
یکشنبه 14 آبان 1396 04:44 ق.ظ
بخش زیبا از محتوا. من فقط بر وبلاگ شما و در پایتخت سرمفتش خاصی مواجه شدم که ادعا می کنم که من هستم
بدست آوردن در واقع حساب پست های وبلاگ شما را دوست داشت. به هر حال من خواهم بود
مشترک شدن به فید های شما و حتی دستاوردهای من به شما به طور مداوم به سرعت دسترسی پیدا کنید.
best supplement medicare plans
پنجشنبه 11 آبان 1396 02:45 ق.ظ
من فقط اطلاعات ارزشمند شما را به مقالات خود ارائه می دهم.
من وبلاگ شما را نشانه گذاری میکنم و بارها و بارها تست کردم.
من کاملا مطمئن هستم که مقدار زیادی از چیزهای جدید را مطلع خواهم کرد
درست در اینجا برای ادامه کار، موفق باشید.
best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 11:04 ب.ظ
پست بسیار زیبا من فقط بر وبلاگ شما تکان دادم و آرزو داشتم بگویم که من واقعا از آن لذت بردم
گشت و گذار در اطراف پست های وبلاگ شما. در هر صورت من به خوراک شما و من مشترک خواهد شد
امیدوارم دوباره خیلی زود نوشتی
ask a psychic
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:09 ب.ظ
من خواننده منظم هستم، چگونه همه شما هستم؟ این پست ارسال شده در این وب سایت واقعا صادق است
چرت زدن
best psychic reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:52 ب.ظ
شما خیلی عالی هستید فکر نمی کنم پیش از این چیزی شبیه این را بخوانم.
خیلی خوب برای پیدا کردن فرد دیگری با چند اندیشه منحصر به فرد
در این مورد. به شدت.. از شما سپاسگزارم برای شروع
این بالا این وب سایت چیزی است که در وب مورد نیاز است، کسی با برخی اصالت!
local std testing
سه شنبه 9 آبان 1396 04:40 ب.ظ
شما واقعا آن را به نظر می رساند واقعا آسان همراه با ارائه خود را با این حال من برای پیدا کردن این موضوع
در واقع یک چیز است که به اعتقاد من به هیچ وجه درک نمی کنم.
این نوع احساس بسیار پیچیده و بسیار گسترده برای من است.
من منتظر انتشار بعدی شما هستم، من تلاش می کنم
درک از آن!
clash royale generator
دوشنبه 8 آبان 1396 11:13 ب.ظ
برادر من پیشنهاد کرد که من این وب سایت را دوست دارم
او کاملا درست بود. این پست واقعا من را ساخت
روز شما نمیتوانید به سادگی تصور کنید که چقدر زمان برای این اطلاعات صرف شده بودم!
با تشکر!
real psychic readings
دوشنبه 8 آبان 1396 07:21 ب.ظ
سلام همکاران، چطور همه چیز و آنچه شما می خواهید در مورد این نوشتار بخواهید، به نظر من واقعا حیرت انگیز در حمایت از من است.
real psychic readings
شنبه 15 مهر 1396 04:47 ب.ظ
امروز بیش از سه ساعت در اینترنت گشتهایم، اما هرگز آن را پیدا نکردم
مقاله جالب مانند شما. اون به اندازه کافی برام ارزشمنده.
به نظر من، اگر تمام وب مسترها و وبلاگ نویسان محتوای خوبی را به عنوان مطالب ارائه می دادند
شما انجام دادید، اینترنت بسیار مفیدتر از همیشه خواهد بود.
cheap phone psychic readings
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:56 ب.ظ
پست بزرگ من خیلی از این مسائل را نیز می بینم..
std clinics near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 05:41 ق.ظ
پست عالی این اطلاعات را در سایت خود پست کنید
من واقعا از سایت شما تحت تاثیر قرار گرفتم
سلام، تو کار فوق العاده ای انجام دادی
من قطعا آن را digg و برای بخشی من توصیه به دوستان من.
من مطمئن هستم که از این سایت سود خواهند برد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30